Sto let republiky & sto obrazů v Galerii Kooperativy

Minulý rok oslavila naše republika 100 let. K tomuhle výročí byla v Galerii Kooperativy vytvořena výstava, jejíž základní myšlenkou je historie české malby v co nejširších kontextech autorů a žánrů. Obrazy byly vybrány z obrazového fondu sbírky pojišťovny Kooperativa.

 

Alois Kalvoda – Předjaří

 

 

Cílem výstavy je připomenout, že republika je tvořena nejen politicky a ekonomicky, ale také uměním, které hraje důležitou roli na vytváření jiného obrazu, na odrazech krásy v každodenním životě.

„Umění je odrazem své doby, a když pláčeme, ale také rosteme k novému žití ve svých srdcích, bude se to jeviti i v našem umění.“ Emil Filla, 1938

 

Na výstavě uvidíte obrazy českých malířů ze sbírky Kooperativy vzniklé v letech 1918-2018, jmenovitě například Emila Filly, Antonína Procházky, Václava Špály, Otakara Nejedlého, Otakara Kubína, Jana Baucha, Maxe Švabinského, Otakara Mrkvičky, Františka Kupky, Ludvíka Kuby, Toyen, Josefa Čapka, Josefa Šímy, Františka Jiroudka, Josefa Jíry, Josefa Lieslera, Kamila Lhotáka, Ivana Exnera, Jaromíra Rybáka a mnoha dalších. Sto obrazů různých žánrů, témat, obrazů burcujících, dokumentujících, zachycujících krásu okamžiku, doby a myšlenek.

„Tvořit a malovat je vášeň. Vášeň nejsilnější a nepřemožitelná, která, byť všechny touhy v tobě uhasly, nesmí pominout. Všeho se můžeš zříct, ve všem rezignovat, ale v umění nikdy.“ Jan Zrzavý

 

Václav Hejna – Zátisí se svíčkou a citronem

 

Sto obrazů je tedy unikátní výstavou ukazující vývoj a proměny českého malířství v průběhu jednoho staletí. Klasická zátiší a krajinomalby se zde vyjímají po boku abstraktního umění, takže je jisté, že ať už se vám líbí jakýkoliv umělecký směr, najdete zde obrazy, které vás zaujmou.

Navíc hned vedle vchodu do galerie najdete kavárnu, ve které si můžete pochutnat na šálku dobré kávy nebo  na sladké dobrůtce. Kavárna je otevřena v pondělí – čtvrtek od 8 – 17 hod a v pátek od 8 – 16 hod.

 

 

Otakar Kubín – Sbírání levandule

 

 

 

 

Výstava Sto obrazů

Kde: budova Kooperativy – třetí patro, Pobřežní 665/21, Praha 8

Kdy: 23. 10. 2018 – 29. 3. 2019, uterý – neděle od 10:00 do 18:00

Vstup: zdarma

 

 

 

 

 

Facebook Comments

Autor příspěvku: emma

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *