3 young adult knihy, které stojí za přečtení

Young adult knih dnes vychází tak moc, že je docela těžké se v nich zorientovat. V tomhle článku vám proto přináším tip na tři young adult fantasy knihy, které – i když se nevyhýbají žánrovým klišé – nabízí poutavé příběhy ozvláštněné originálními detaily.

Iskari: Uvězněná královna

Roa, horňanka z Rodu písní, se provdá za dračího krále Daxe, aby zajistila svému lidu bezpečí. Po jejím boku věrně stojí její sestra Essie uvězněná v těle jestřába. Silné pouto, které je mezi sestrami, jí nedovoluje opustit svět živých. Krátce po svadbě Roe její bývalý snoubenec oznámí, že našel způsob, jak vrátit Essie život. Stačí jen najít nůž Nebeské tkadleny a zabít viníka Essiiny smrti, svého novomanžela Daxe, a vyměnit jeho suši za tu Essiinu. Roi se to zpočátku zdá snadné, no když krále líp pozná, začne o svém odhodlání pochybovat.

 

Uvězněná královna je druhým dílem série Iskari, kterou napsala kanadská spisovatelka Kristen Ciccarelli. Připomeňme si, že Iskari je dítě krve a měsíčního svitu. Ničivá síla, co rozsévá smrt. Spíše zbraň než lidská bytost. V prvním díle se takovouhle zbraní stává princezna Asha. Druhý díl přímo nenavazuje na prvý, je „jen“ jeho volným pokračováním, a Asha zde má jen velmi malou roli. Kromě ní a nových postav zde dostane prostor i několik hrdinů z předešlého dílu. Pŕíběh je napsaný v er – formě a odehrává se ve dvou časových rovinách – v přítomnosti a v minulosti, která je – stejně jako originální legendy – psaná jiným typem písma a vytištěná na šedém podkladu, takže se v ději snadno orientuje. Nechybí ani nádherná mapa.

 

Hlavní hrdinové jsou sympatičtí a inteligentní a i když je romantická linka docela předvidatelná, nabízí příběh několik dějových zvratů. Ke snaze osvobodit sestru se postupně přidají intriky, boj o moc, trochu nadpřirozena a nepřítel, kterého budete nenávidět – a to všechno tvoří poutavý příběh odehrávající se v dokonale propracovaném světě plném bájí a prastarých tradicí, který potěší nejen fanoušky young adult literatury.

 

Hodnocení: 5/5

 

 

O knize

Autorka: Kristen Ciccarelli

Originální název: The Caged Queen

Překlad: Petra Klůfová – Štechová

Vydáno: Alpress, 2019

Počet stran: 296

 

Princezna popela

Před deseti lety dobyli Kalovaxiané Astreu a zabili její královnu před její malou dcerou Theodosií. Tu zůstala naživu a pořád je princeznou. Teď se ale jmenuje Thora a je princeznou popela… a vězenkyní ve vlastním paláci. Je trestaná za každý pokus o povstání, o které se snaží její lid, a neustále sledovaná. Jedinou útěchou je pro ni přátelství s kalovaxianskou dívkou lady Crescentií. Pak se ale v paláci objeví Blaise, její nejlepší přítel z dětství, a přesvědčí ji, aby bojovala za svobodu své země, i když ji to může stát život. Aby získala důležité informace, pokusí se získat si náklonnost prince Sórena. Ten je do ní zamilovaný, a tak je pro Theodosii snadné získat od něj odpovědi na své otázky. Postupně si však dívka začne uvědomovat, že bojovat za Astreu znamená zradit a především nemilovat…
 
 
Princezna popela je první díl trilogie, kterou napsala americká spisovatelka Laura Sebastianová. Námět příběhu není nijak originální, stejně jako dějová linka, která zahrnuje snad všechna klišé, která jsou typická pro young adult literaturu (například milostný trojúhelník, hrdinka předurčena vládnout, snaha zvrhnou nemilosrdného císaře a zbavit se nadvlády). Příběh je čtivé napsaný, no obsahuje i části, které jsou zdlouhavé, zbytečné a opakující se. Svět je zajímavý a tvořený několika originálními detaily, které upoutají. Nejvýraznější jsou určitě takzvané duchovní kameny a magie, která se k nim váže. A co hlavní hrdinka? Nevládne žádnou nadpřirozenou silou, která jí umožní okamžitě porazit nepřátele, právě naopak. I když v sobě má určité nadání na magii, spoléhá se jen sama na sebe a svůj rozum a intuici. Ano, dělá chyby, a občas má chuť se vším skoncovat (a občas tím čtenáře pěkně irituje!), ale vždycky se vzchopí a dál bojuje za svůj cíl.
 

Kniha slouží hlavně na seznámení se se světem a poměry, které v něm vládnou. Až v poslední třetine se dočkáte i akce a konec slibuje, že pokračování bude napínavé a dechberoucí. I Princezna popela je ale dobrou knihou, a to díky uvěřitelným postavám. Kromě Theodosie jsou to hlavně Blaise a Sóren a taky Crescentia, která se postará o nejedno překvapení. Baví vás příběhy o odvážných princeznach, které bojují o to, co jim právem patří? V tom případě pro vás bude tato kniha příjemnou oddechovkou.

 

Hodnocení: 3,5/5

 

 

O knize

Autorka: Laura Sebastianová

Originální název: Ash Princess

Překlad: Jana Vlčková

Vydáno: Computer Press, 2019

Počet stran: 360

 

Zloději dýmu

Brigantská princezna Catherine se připravuje na politické manželství. Její osobní strážce Ambrose se snaží zjistit, proč musela jeho sestra zemřít. V Calidoru touží sluha March po pomstě knížeti, který zradil jeho lid. V Pitorii se lehkomyslný Edyon pořád dostává do potíží a je jen otázkou času, kdy s ním něko ztratí trpělivost. Na pusté Severní planine se Tash a její společník věnují lovu démonů. Ten je zakázaný, ale existují lidé, kteří jsou ochotní za dým démonů zaplatit spoustu peněz, takže se vyplatí riskovat. Nikdo z nich netuší, že se blíží válka a že dým démonů je cennější, než se na první pohled může zdát…
 
 
Zloději dýmu jsou prvním dílem nové série anglické spisovatelky Sally Greenové. Jak už název napovídá, děj se točí kolem dýmu, který démonům po smrti vychází z úst. Samotný příběh je vyprávěný z pohledu pěti hlavních postav. Mohlo by se zdát, že pět vypravěčů je hodně a že se jednotlivé dějové linky budou plést, ale není to tak. Každá z postav prožívá svůj jedinečný život, který je tak odlišný od těch ostatních, že se dá v ději snadno zorientovat. Jednoznačně nejsympatičtější hrdinkou je princezna Catherine, která v průběhu knihy taky prošla největším vývojem a z poslušné a poddajné dcery se stala odvážnou a sebevědomou vládkyní.
 
 
Upoutají taky části Ambrose a Tash. Edyon a March v první polovině knihy nudí, ale i jejich příběhy postupně začínají být zajímavé. Jenotlivé detaily do sebe navíc začnou postupně zapadat a pět příběhů vytvoří jednu dějovou linku. Jelikož jsou Zloději dýmu jen úvodem, který měl čtenáře seznámit se světem a dostat všechny postavy na jedno místo, dá se předpokládat, že slibuje nejen dobrodružství, ale i vývoj vztahů mezi postavami, který může, ale nemusí stát za to. To se každopádně ukáže v dalším dílu.
 
 
Ani zde se autorka nevyhla žánrovým klišé. Catherine má na výběr ze dvou dokonalých mužů a nechybí homosexuální hrdinové, kteří jsou momentálně v módě, a tak se vyskytují i v knihách, do kterých se nehodí. To je i případ Zlodějů dýmu. Víc než na děj se u Edyona a Marche autorka soustředí na jejich vzájemné city. To je škoda, protože tihle dva měli potenciál být zajímavými hrdiny. Trochu ho ukázali ve druhé polovině knihy… ale ne dost na to, aby se vyrovnali ostatním postavám. I tak má ale kniha co nabídnout. Propracovaný svět, ve kterém to ženy nemají zrovna snadné, krutí záporaci, které je třeba porazit, záhada týkající se démonů, kterou je potřeba odhalit. Občas šokuje násilným jednáním, které se v ní vyskytuje, jindy pobaví vtipnými a trefnými dialogy. Navíc je opravdu čtivé napsaná, takže je docela těžké odložit ji před dočtením.
 
 
Hodnocení: 4,5/5
 
 
 
O knize
 
Autorka: Sally Greenová
 
Originální název: The Smoke Thieves
 
Překlad: Jana Jašová
 
Vydáno: CooBoo, 2019
 
Počet stran: 416
 
 
 

Facebook Comments

Autor příspěvku: emma

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *