…a ze starých zdí se ozývá šepot vzdálených chvil

Edie Burchillová si se svou matkou Meredith nikdy nebyly moc blízké. Když však Meredith dostane jednoho dne nečekaný, padesát let opožděný dopis, na němž je uvedena jako zpáteční adresa zámek Milderhurst v Kentu, vydá se Edie rozpadající se sídlo navštívít – a potkává tam staré neprovdané sestry Blythovy.

 

Od nich zjišťuje, že za druhé světové války zde s nima a s jejich starnoucím otcem, autorem slavné dětské knihy Pravdivý příběh o Bahnivci, žila její matka Meredith, která byla evakuována z bombardovaného Londýna. Starší sestry Percy a Saffy jsou dvojčata, která zasvětila život péči o nejmladší sestru Juniper, která utrpěla silný psychický šok, ze kterého se nikdy nevzpamatovala, poté, co ji v roce 1941 opustil snoubenec. Edie na zámku získáva nejen informace o minulosti své matky, ale odhaluje i mnohem temnější tajemství…

 

Když jsem vešla do domu, byla všude tma. Do schodů jsem se kradla po špičkách, abych neprobudila majitele zvonečku. Noční lampička šířila tlumené světlo, dům vydával své noční zvuky a já se posadila na kraj postele s krabicí v klíně. Tehdy jsem se mohla zachovat dvěma odlišnými způsoby. Cesta přede mnou se dělila ve dvě a já si mohla vybrat, kterou z nich se vydám. Po nepatrném váhání jsem odložila víko a vytáhla dopisy. Byly seřazeny podle data, jak jsem si všimla, když jsem se jimi zběžně probírala.

 

Co se na zámku před oním půlstoletím vlastně stalo?

Knihu Šepot vzdálených chvil napsala australská spisovatelka Kate Mortonová. Stejně jako v jejich dalších knihách, i zde se děj odehrává ve dvou časových rovinách – v  současnosti a během druhé světové války. Autorka píše poutavě, ale moc se vyžívá v opisech. Květnatě a rozsáhle popisuje všechno, co se popsat dá – občas jde o věci, které jsou důležité pro děj, ale většinou se to týká hlavně prostředí. Ano, jsou to nádherné umělecké popisy, ale pokud si na ně nepotrpíte, budou vás nudit.

 

U postav je kromě opakujících se popisů využívána i charakteristika příběhem, která je opravdu povedená. Postavy samotné jsou propracované a jejich vývoj uvěřitelný. Občas jim budete držet palce, občas vás budou štvát, ale rozhodně vás nenechají lhostejnými. Hlavní hrdinka Edie je sympatická knihomolka, kterou si nejde neoblíbit. Žije obyčejný, no šťastný život. Její máma Meredith je samé tajemství. A sestry Blythovy? Percy je rozhodná, někdy panovačná a mimořádně schopná organizátorka, zatímco citlivá Saffy je jejím pravým opakem a marně se snaží vymanit ze sestřina vlivu. Juniper je trochu bláznivá a talentovaná spisovatelka, které konec jejího vztahu zničil život. Všechny tyhle ženy spojuje kniha Pravdivý příběh o Bahnivci (úryvek z ní najdete na začátku příběhu), která výrazně změnila nejen jejich životy, ale i rodinné vztahy.

 

Příběh se rozjíždí pomalu a i dál plyne velmi pomalým tempem. Nečekejte žádnou akci ani velké napětí, Šepot je kniha o chybách a tajemstvích z minulosti, které ovlivnili budoucnost, a o rodinných i jiných vztazích, které – bez ohledu na dobu – jsou vždy stejné. První polovina příběhu vypráváví hlavně o seznamování se s postavami a nastíňuje děj, v té druhé se rozvíjí zápletka, odhalují spletité vztahy mezi postavami a na světlo světa vychází tajemství, která zůstávala tajemstvími téměř půl století. A některé z nich jsou pořádně temné a šokující. V textu jsou různé náznaky toho, jak se bude příběh dál vyvíjet, a co se vlastné v minulosti stalo, ale často jsou tak dobře ukryté, že si je ani nevšimnete. Navíc jsou dávkovány postupně a občas autorka čtenáře zavede na nesprávnou stopu, takže je příběh docela překvapivý a nepředvidatelný.

 

Pravda se odhalí až na samotném konci knihy. Ten je velmi smutný, hlavně když si uvědomíte, že to, co se stalo, bylo jedna velká a nešťastná náhoda. Po něm následuje ještě melancholický epilog, v kterém ale nechybí naděje a který naznačuje, kam se osudy postav ze současné dějové linky ubírali dál. Celá kniha je napsána neuvěřitelně citlivě a s pochopením pro postavy a navíc má skvělou atmosféru i zápletku. Nejen kvůli tomu, ale i proto, že mám opravdu ráda umělecké opisy, považuji Šepot vzdálených chvil za druhou nejlepší knihu Kate Mortonové – hned po Tajemství letního odpoledne.   

 

 

 

Hodnocení: 5/5

 

 

 

 

 

O knize Šepot vzdálených chvil

Autorka: Kate Mortonová

Originální název: The Distant Hours

Překlad: Hana Krejčí

Vydáno: Ikar, 2015

Počet stran: 494

 

 

Facebook Comments

Autor příspěvku: emma

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *