Dá se najít štěstí i pod krvavými nebesy?

Pino je sedmnáctiletý kluk, který se nestará o válku ani o nacisty. Chce si jen užívat života, dívek a hudby. Když je jeho milánský domov vybombardovaný, změní názor a přidá se k podzemnímu hnutí, které pašuje Židy do bezpečí. Pinovým úkolem je provádět uprchlíky přes hory a dovést je až k švýcarské hranici, za kterou mohou začít nový a bezpečný život. Tahle aktivita mu otevře oči a ukáže mu pravdu o utrpení, kterým prochází nejen Itálie.

 

Po ukončení provádění a návratu do Milána se Pino díky svým znalostem o autech stane osobním řidičem nacistického generála Hanse Leyerse, jednoho z nejvlivnějších Němců v zemi. Nachází taky lásku. Jeho vyvolenou je starší Anna, služka generálovy milenky. Práce u mocného muže mu zaručuje poklidný život, on však touží po svobodné Itálii, a tak začne znovu pracovat pro odboj. Tentokrát rozehrává nebezpečnou špionážní hru přímo v srdci nepřítele. Hru, ve které prohra znamená ztrátu všecho, na čem mu záleží…

Na chvíli se odmlčel. Dám vám radu, Vorarbeitere. Radu, která by vám mohla změnit život.“ „Oui, mon général?“ „Dělání laskavostí,“ pokračoval Leyers. „V životě vám ohromně pomohou. Když lidem prokazujete laskavosti, když se staráte o ostatní, aby se jim mohlo dařit, jsou vám zavázaní. S každou laskavostí jste silnější, máte větší podporu. To je přírodní zákon. „

 

Neuvěřitelný skutečný příběh

Knihu napsal americký spisovatel Mark Sullivan. Ten je známý především svými thrillery. Proč se tedy rozhodl napsat válečný příběh? To vysvětluje v předmluvě. „Uvažoval jsem, že to napálím do mostního oblouku. Sněžilo, světla ubývalo. Na sebevraždu by nikdo neměl podezření. Pak jsem ale v duchu uviděl ve vířícím sněhu svou ženu a syny, a změnil jsem názor. Když jsem sjel z dálnice, neovladatelně jsem se třásl. Na pokraji zhroucení jsem sklonil hlavu a prosil Boha a vesmír o pomoc. Modlil jsem se o příběh, o něco důležitějšího, než jsem já sám, o projekt, v němž bych se mohl ztratit.“ A právě toho večera na slavnostní večeři zaslechl neobyčejný příběh, jehož hlavním hrdinou byl sedmnáctiletý italský chlapec. Když zjistil, že Pino ještě žije, navštívil ho a potvrdil si pravdivost příběhu. Pak se radil s historiky v Itálii, Německu a USA. Celé týdny strávil ve válečných archivech těchto tří zemí a také ve Velké Británii. Vyhledal očité svědky událostí a taky potomky a přátelé těch, kteřá už zemřeli, a dělal s nimi rozhovory. Proto mu taky napsání téhle knihy trvalo tak dlouho – až 10 let. Výsledek však rozhodně stojí za přečtení.

 

Pino Lella byl obyčejný kluk, který v sobě nalezl neobyčejnou odvahu. Protože Miláno čelilo bombardování, poslali ho rodiče do hor ke knězi, kterého rodina dobře znala. Bylo tu víc kluků, a tak se zdálo, že kněz spravuje obyčejný chlapecký domov. To ale byla jen zástěrka, které měla zaručit, že skutečná knězova aktivita – provádění Židů přes Alpy do neutrálního Švýcarska – nebude odhalena. Protože Pino měl zkušenosti s pohybem v horách, stal se průvodcem pronásledovaných lidí na jejich cestě za slobodou. Často musel čelit nečekaným situacím a někdy se zdálo, že své společníky nedokáže dovést do cíle, ale vždy v sobě našel odvahu jít dál a víru v Boha a lepší zítřky, která mu pomáhala jít dál, i když se všechno zdalo beznadějné. Veřil taky ve svobodnou Itálií a udělal by cokoliv, co by pomohlo vyhnat okupanty z jeho milované vlasti. A pak se díky náhodě stal osobním řidičem nacistického generála Hanse Leyerse…

 

Ten je hned po Pinovi druhou nejvýraznější postavou tohohle vyprávění. Je to záhadný muž, u kterého nikdy nevíte, co si o něm myslet. Byl vysoce postavený nacista, ale zdá se, že nacistické ideologii nevěřil a ve straně byl jen proto, aby mohl dělat práci, kterou miloval. Dokázal být krutý a nemilosrdný, ale i laskavý, štědrý a starostlivý.  A vždy měl v zásobě hromadu laskavostí, jejichž dělání mu zajišťovalo pohodlný život před Hitlerem, za Hitlera i po Hitlerovi. Dělal je však jenom pro vlastní prospěch nebo v tom bylo něco víc? Těžko říct. Pino, který využíval svého postavení generálova řidiče a zjišťoval pro odbojáře cenné informace, se dozvěděl mnoho tajemství. V jeho posledním rozhovoru s generálem však zazní jedna věta, která naznačuje, že generál tomu, co se dělo v jeho blízkosti, jen nepřihlížel, nýbrž aktivně konal, a tak měl plnou kontrolu nad tím, jaké informace se k odbojářům dostanou.

 

Ostatní postavy nemají tolik prostoru jaku Pino a Leyers, ale jejich životy jsou taky fascinující. Kromě neznámých hrdinů zde mají svou roli i historicky známé osobnosti, jako třeba Benito Mussolini a milánský kardinál Schuster, se kterými se Pino několikrát setkal. I když kniha zachycuje jen malou část jejich životů, ze závěrečné části knihy, které je velmi příhodně nazvaná Dozvuky, se dozvíte, jaké byly jejich osudy poté, co válka skončila.

 

Vztahy mezi postavami působí uvěřitelně.  Dobře zvládnutá je především milostná linka, která – i když nabízí osudovou lásku, která má trvat navěky – nesklouzává k patetičnosti ani nedělá z Pina a Anny zamilované pitomce, které nic kromě vlastní lásky nezajímá. Právě naopak. Ano, Pino a Anna sní o společném životě, ale nezapomínají, že žijí v nebezpečných časech, a tak dělají všechno, co je nutné, aby přežili a zároveň co nejvíc pomohli lidem kolem sebe.

 

Autorovi se povedlo taky dokonale zachytit atmosféru válečného Milána i život běžných lidí se všemi omezeními a nebezpečím, které válka přinášela, a na tomhle pozadí vypráví neuvěřitelný skutečný příběh plný strachu, bolesti, štěstí, lásky, víry, naděje a viny. Kniha šokuje popisy toho, co jsou lidé schopni udělat jiným a z jakých důvodů a ukazuje, jak moc důležité je být vděčný za každý den, i za takový, který se třeba moc nevydaří.

 

Hodnocení: 5/5

 

 

 

 

POD KRVAVÝMI NEBESY

Autor: Mark Sullivan

Originální název: Beneath a Scarlet Sky

Překlad: Dana Krejčová

Vydáno: Knižní klub, 2018

Edice: Světový bestseller

Počet stran: 496

 

 

Facebook Comments

Autor příspěvku: emma

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *