Hledala smrt, no našla život

Když Marianne nevyšel pokus o samovraždu, rozhodla se, že to zkusí znovu. Malovaná dlaždička, která se jí náhodou dostala do rukou, ji nasměřuje do Bretaně, až do přístavu Kerdruc. Tam získá práci, najde si přátelé, a tak rozhodnutí skoncovat se životom odloží o den a pak ještě o jeden…  

 

První kniha, kterou jsem od spisovatelky Niny George četla, se jmenovala Levandulový pokoj.  Je to nádherná a dojímavá kniha, ke které se ráda vracím. Když jsem zjistila, že u nás vyšly další autorčiny knihy, nemohla jsem odolat a prostě jsem je musela mít.  Byla jsem zvědavá a obě, no nakonec dostal přednost Přístav naděje. Příjemně mě překvapilo, že si autorka zachovala svůj “pohádkový” styl psaní. Nešetří uměleckými opisy, za kterých přímo sálá atmosféra kouzelné Bretaně, ani osudovými setkáními, které hlavní hrdince mění život.  Tyhle setkání však nepůsobí vykonstruovaně a uměle, naopak – jsou popsány uvěřitelně.

 

I když je Marianne o něco starší hrdinka, než na jaké jsou čtenářky zvyklé (je jí něco málo přes šedesát), je snadné se s ní stotožnit. Je ztracená sama v sobě a snaží se najít své místo na zemi, a to je něco, co známe téměř všichni.

 

“Kde je moje místo ke snění? Jaká mezera bude moje, kterou mohu vyplnit je já? Všechny ty děti, které jsem neporodila, protože jsem nebyla na svém místě. Láska, která nebyla. Smích, který chyběl. Neudělala jsem toho hrozně moc. A teď je pozdě.”

 

Navzdory svým pochybám Marianne takové místo najde v přístavu Kerdruc. Obklopena obyvateli mestečka, kteřé jsou jako jedna velká rodina, nachází sama sebe, probouzejí se v ní staré touhy i lítost nad stracenými lety… Ale dokud je naživu, nic není ztraceno! Kniha se mi líbila, ale vytkla bych jednu věc. Celý příběh je protkaný snovou atmosférou, je jako pohádka s netypickou hlavní hrdinkou a očekávaným šťastným koncem. Proto mě při čtení rušili sexuální narážky i opis sexu. Nic proti tomu, to je taky součást života, ale do téhle knihy se to vysloveně nehodilo.

 

Nicméně se už těším na autorčin další příběh, na Knihu snů.

 

Hodnocení: 4,5/5

 

 

 

O knize Přístav naděje:

 

Autor: Nina George

Originální název: Die Mondspielerin (Německo, 2010)

Překlad: Dagmar Hoangová

Obálka: Karol Lament

Vydáno: MOBA, 2016

Počet stran: 336

 

                                                                                                                                 

Facebook Comments

Autor příspěvku: emma

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *