Je Nimbus lepší než Smrtka?

Osudy Rowana a Citry se ubírají různými směry. Rowan se rozhodl na vlastní pěst napravit cech smrtek, a tak podniká útoky na zkažené smrtky – nejen ve StředoMerice, ale po celém kontinentu. Stal se z něj lidový hrdina – smrtka Lucifer – který odevzdává zkažené smrtky plamenům.

 

Z Citry se stala mladší smrtka pracující pod vedením smrtky Curieové. Zkaženost cechu taky vnímá, a proto je rozhodnutá změnit ho zevnitř. Ne každý ale souhlasí s jejími názory… a jsou zde i smrtky, které by nejraději viděli Citru i smrtku Curieovou mrtvé. Po nevydařeném atentátu jsou obě smrtky nuceny neustále se přesouvat, aby nebylo možné naplánovat další útok, a postupně s hrůzou zjišťují, že rozkol v cechu smrtek mezi „starou gardou“ a „novým řádem“ se nebezpečně vyostruje. A nad tím vším bdí dokonalý a vševedoucí Nimbus…

Chápu bolest. Fyzickou možná ne, ale bolest, kterou způsobuje vědomí, že na obzoru se rýsuje něco strašlivého a vy tomu nedokážete zabránit. Přes všechnu svou inteligenci, přes veškerou moc, kterou mi lidstvo svěřilo, některé věci prostě nedokážu nijak změnit. Nemohu zasáhnout, když se dozvím něco důvěrné. Nemohu zasáhnout, když moje oči něco vidí na soukromých místech. A především nemohu zasáhnout v ničem, co se třeba jen vzdáleně týká cechu smrtek.

 

Trhliny v dokonalém světě

Knihu Nimbus, která je pokračováním bestselleru Smrtka, napsal americký spisovatel Neal Shusterman. Oba jeho hlavní hrdinové prošly obrovskou vnitřní proměnou a teď jsou z nich úplně jiní lidé, než bývali. Z Citry je rozvážná, moudrá, spravedlivá a laskavá smrtka Anastázie, zatímco z Rowana se stal nelítostný a pomstichtivý smrtka Lucifer. Oba chtějí změnit svět a oba na to používají netradiční způsoby. Jejich činy však mají své následky, které mohou navždy změnit cech smrtek. Otázkou ovšem zůstává, zda tahle změna bude změnou k lepšímu nebo k horšímu…

 

Kromě již známých hrdinů sehrává v příběhu velkou roli i Greyson, kluk, kterého vychovává samotný Nimbus. Jeho kapitoly umožní čtenářům proniknout do zákulisí příprav atentátů na smrtky Curieovou a Anastázii a odhalí, že celé tohle spiknutí má na starosti někdo, kdo má větší moc, než by se na první pohled mohlo zdát. Děj ovlivňuje i výzkumnice z Alexandrijské knihovny a hlavně samotný Nimbus, stvořený ze všech lidských poznatků a myšlenek, který, jak se zdá, nabral vlastní vědomí. Může myslet, cítit a samostatně konat. Je možné, že doopravdy žije? Těžko říct, ale z jeho úvah, které nahradily úryvky z deníků kosení, vyplývá, že to tak klidně může být.

 

Dozvíte se taky víc o tom, jak tenhle propracovaný dystopický svět, který znáte už ze Smrtky, funguje, a zjistíte,  že o něm ještě ani zdaleka nevíte všechno. Na začátku knihy děj plyne pomalu a občas začíná nudit, pak se ale rozjede a nabídne opravdu strhující příběh plný nejrůznějších zvratů. Vrátí se několik postav, které byste už nečekaly – a právě ty se postarají o naprosto nečekaný a strhující závěr, který způsobí, že budete nedočkavě vyhlížet poslední díl, protože prostě budete nutně potřebovat vědět, jak tohle všechno dopadne.

 

Hodnocení: 4,5/5

 

 

 

 

O knize Nimbus

Autor: Neal Shusterman

Originální název: Thunderhead

Překlad: Petr Kotrle

Vydáno: Yoli, 2019

Počet stran: 440

 

 

Facebook Comments

Autor příspěvku: emma

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *