Prozření Jessicy Shattuck dokazuje, že válku lze prohrát i dvakrát

Píše se 9. listopad 1938. Na hradu Lingenfels se odehrává rodinná slavnost a celé Německo s napětím očekává věci, které teprve mají přijít. K moci se dostává Adolf Hitler. Je mnoho Němců, kteří věří jeho slibům a sdílejí jeho názory. V ten večer vypukne Křišťálová noc. A svět se od základů změní…

 

Té noci se také Albrecht von Lingenfels, Connie Fledermann a několik jejich přátel rozhodnou, že se situací v Némecku musí něco udělat. Pečlivě naplánovaný a dlouho připravovaný atentát na Hitlera se však nezdaří a spiklenci jsou popraveni.

Po válce se Marianna von Lingenfels snaží splnit slib, který dala oné listopadové noci v roce 1938 svému manželovi: že kdyby jejich plán selhal, najde manželky a děti ostatních spiklenců a postará se o ně. Jako první nachází Connieho syna Martina a manželku Benitu, která v Berlíně mezi sovětskými vojáky zakouší největší ženské ponížení. Později zachrání také Aniu a její dva syny, kteří skončili ve sběrném táboře stejně jako další miliony lidí. Tato skupinka se usadí na hradě Lingenfels uprostřed Bavorska. Marianna chce dostát svému slibu, no neuvědomuje si, že ne vždy má pravdu a že někdy i ty nejušlechtilejší úmysly dláždí cestu do pekel.

 

Slovo vyhubeny znělo Marianně v uších ozvěnou. Bude se popravovat, jak jinak. Claus von Stauffenberg. Ludwig Beck. A Connie. Connie! Nemá šanci uniknout. Byl srdcem spiknutí. Sevřela ruce v klíně, aby si nikdo nevšiml, že se jí třesou. Co bude s Albrechtem? Co bude s dětmi a s Weisslau? A s ní? Poručila si zachovat chladnou hlavu. Albrecht má hodně mocných přátel, dokonce i uvnitř Hitlerova režimu. Třeba mu to pomůže.

 

Jessica Shattuck je americkou autorkou a publicistkou, která žije s manželem a třemi dětmi v Cambridge, Massachusetts. Její literární tvorba a články se objevují v nejprestižnějších amerických novinách a časopisech – za všechny jmenujme alespoň The New Yorker, The New York Times či The Boston Globe.

Pro napsání poslední knihy s názvem Prozření inspirovala autorku vlastní rodinná historie, neboť má německé kořeny, a primárně zjištění, že její milovaní prarodiče byli před válkou i během ní aktivními nacisty. Kniha Prozření je tedy do jisté míry jistým literárním vyrovnáním se s touto skutečností.

 

Snaha vyrovnat se s minulostí

Hrdá a rázná Marianna, naivní a nešťastná Benita a Ania, ukrývající své tajemství, se snaží spolu nejen dobře vycházet, ale i vyrovnat se s minulostí. Všechny tři hlavní hrdinky a jejich povahy a osudy jsou promyšleny do nejmenšího detailu, stejně jako jejich reakce na všechno, co je v životě potkává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Někdy věří v lepší budoucnost, jindy se vracejí myšlenkami do minulosti a přemýšlejí, co mohly udělat jinak. Poddávaji se svým citům, dělají chyby ve jménu toho, co je podle nich správné, a pak za ně nesou následky. Hledají lásku, pochopení a odpuštění a aby to všechno našly, neváhají občas zariskovat.

Propracované jsou i vedlejší postavy. I ty nejlepší z nich mají svou temnou stránku a i v těch nejhorších z nich se najde aspoň kousek dobra. A právě díky nim celý příběh působí tak autenticky, jako by se skutečne odehrál přesně tak, jak ho popisuje Jessica Shattuck. Pozadí k osudům jejich hrdinů tvoří citlivé zobrazení Nemců nejen jako viníků války, ale i jako obětí toho, co sami – i když možná nechtěně a neplánovaně – rozpoutali. Byli to však oni, kdo dal Hitlerovi do rukou jeho moc, a za to, že mu důvěřovali, museli zaplatit. Většina z nich později popírala zlo spáchané za války. Další se snažili zapomenout. Několik z nich převzalo za činy svého národa odpovědnost. Uvnitř se však všichni bez ohladu na to, jaký postoj projevili navenek, museli s příšernou minulostí vyrovnat. Každý sám.

Tahle kniha se vůbec nečte snadno. Ano, je nádherně napsaná, ale o bolesti, beznaději, smíření se s minulostí, touze po obyčejném štěstí, i když je svět v troskách, a naději, která zůstává jediným světlem v temnote, se nikdy nečte lehce. Ani o tom, že válku lze prohrát i dvakrát – jednou fakticky a podruhé ztrátou veškerých iluzí a jistot. Pokud se ale neleknete náročného tématu a rozhodnete se dát téhle knize šanci, čeká vás mimořádný čtenářský zážitek.

 

Hodnocení: 5/5

 

 

O knize Prozření

Autorka: Jessica Shattuck

Originální název: The Women in the Castle

Překlad: Hana Pernicová

Vydáno: 2017, Domino

Počet stran: 400

 

 

Facebook Comments

Autor příspěvku: emma

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *