Malin deník

Mal pochází z Ostrova ztracených, který obyvatelé Auradonu znají jako ostrov Přes cestu. Na ten byli vyhnání všichni zloduši a jejich děti. Je to místo plné otrávených jablek a temných kouzel, ale pro Mal a její přátele je to sladký domov.

 

Malina matka – známá jako Zloba – se rozhodla, že ovládne svět. K tomu však potřebuje kouzelnou hůlku Dobré víly. Když Mal a její kamarádi obdrží pozvání na Auradonskou akademii, školu pro prince a princezny, nařídí Zloba své dceři, aby pro ni hůlku získala. Mal je odhodlaná uspět, no když vidí, že její přátelé jsou na novém místě šťastní, začne váhat. A pak potká někoho, kdo celý její život obrátí vzhůru nohami.

V podstatě nám, dětem zloduchů, chce dát šanci na normální život. Dát nám na výběr mezi dobrem a zlem. Nerada mu kazím iluze, ale jsme děti svých rodičů. Krademe, lžeme a podvádíme od chvíle, kdy jsme se naučili chodit. Jay zničehonic nepřestane krást v obchodě, Carlos se nezačne chovar slušně a Evie nepřestane podvádět při testech jen proto, že nejaký optimistický princ doufá, že se změníme.

 

Škola dobra a zla pro mladší čtenáře

 

Jak už název napovídá, je kniha psaná ve formě deníku. Mal v něm vypráví o tom, co přežívá a co cítí, co má ráda a co ji, naopak, rozčiluje. Svým námetem mi kniha připomněla Školu dobra a zla. Taky zde vystupují hrdinové z pohádek (Zloba, Šípková Růženka, Kráska a Zvíře,…) a jejich děti. Tady ale podobnosti končí. 

 

Ve škole Mal pomalu zjišťuje, že ne všechno, v co věřila, je pravda. A – jak jinak – je tu jeden hezký kluk, násleník trůnu, který je připravený kdykoliv jí pomoct. Už od prvních náznaků zápletky je jasné, jak všechno dopadne, ale tak už to ve většině pohádek bývá. Tahle dětská kniha, která může pro dospělého posloužit jako oddechové čtení, tedy nepřináší nic nové ani originální, ale dobře se čte a i po grafické stránce je zpracována nádherně. A její hlavní myšlenka, že si můžeme vybrat, jací chceme být, je pořád aktuální.

 

Hodnocení: 4/5

 

 

 

O knize Malin deník

Autoři: Josann McGibbon, Sara Parriot

Originální název: Mals Diary

Překlad: Šárka Dvořáková

Vydáno: Egmont, 2015

Počet stran: 192

 

 

Facebook Comments

Autor příspěvku: emma

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *