Může existovat Přátelství napříč staletími?

Adrien a Hadrien jsou dva třináctiletí kluci, kteří řeší nejen běžné starosti týkající se školy, ale i rodinné problémy a první lásky. Bydlí jen dvacet kilometrů od sebe, ale spřátelí se díky dopisům, které si náhodou začnou vyměňovat. Na tom by nebylo nic zvláštního…kdyby Hadrien nežil v roce 1914 a Adrien v roce 2014.

Dopisy si vyměňují pomocí zvláštní poštovní schránky, která se objevila před domem každého z nich. Nejdřív netuší, že žijí každý v jiném století a považují se za bratrance. Postupně si ale začnou důverovat a píšou si o radostech a starostech každodenního života. Při čtení těchhle dopisů si ale oba kladou nejrůznější otázky. Co jsou to tenisky? O jakém telefonu bratranec mluví, když telefon se do vsi ještě nedostal? Jak je možné, že sousedova rodina nemá zdravotní pojištění?

Přátelství napříč staletími je společným debutem dvojice francouzských spisovatel Paula Beorna, který psal Adrianovy kapitoly ze současnosti, a Siléne Edgarové, která si vzala na starost Hadrienovu část přiběhu. Český překlad knihy vyšel v nakladatelství CooBoo a paradoxně je jednou z nejoriginálnějších a zároveň nejpřehlíženějších knih z tohohle nakladatelství. Kdoví, proč to tak je, třeba za to může absence výrazné milostní dějové linky. Ano, láska zde hraje jen malou roli, přesto kniha za přečtení rozhodně stojí.

Příběh plyne poklidným tempem. Dozvíte se o Adrienových problémech s láskou a Hadrienově snaze získat vzdělání, seznámíte se s jejich nejbližšími a budete sledovat jejich rozvíjející se dopisové přátelství. Situace, do kterých se kluci dostávají, jsou velmi realicticky zpracované a velký prostor dostává i citové prožívání hlavních hrdinů. Na konci knihy vás čeká i trocha napětí, které příběh trochu oživí i navzdory tomu, že téměř od začátku je jasné, jak to asi celé dopadne.

Pokud čekáte, že do příběhu zasáhne blížící se první světová válka, zklamu vás. Ta zůstává v úzadí jen jako neurčitá hrozba. Kniha je však určená pro mladší čtenáře, a proto se zaměřuje spíš na problémy, které trápí je a ukazuje jim, že všechno se dá vyřešit. Pro ostatní proto bude kniha spíš oddechovým pohádkovým, jemným a taky pravdivým čtením o velkém přátelství a  odvaze – a taky o tom, co dokážou.       

 

Hodnocení: 4,5/5

 

 

O knize Přátelství mezi staletími

Autoři: Siléne Edgarová, Paul Beorn                                                                                                                                                      

Originální název: 14 – 14 (Francie, 2014)                                                                                                                                                         

Překlad: Světlana Ondroušková                                                                                                                                                                       

Obálka: Tereza Králová                                                                                                                                                                                                  

Vydáno: 2017, CooBoo                                                                                                                                                                                                       

Počet stran: 210

 

 

 

Facebook Comments

Autor příspěvku: emma

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *