Poslední číslo

Anglie, blízká budoucnost. Společnost je rozdělená na Čistou britskou rasu, která vládne, a Dreky, spodinu žijící v ghettech, nucenou pracovat jen za stravu a žijící v neustálém strachu, že jejich děti budou unešeny do putovního cirkusu, kde budou každou noc vystupovat v představeních, ve kterých jim půjde o život.

 

Jedním z unešených dětí je i Hošiko, mladá a neuvěřitelně talentovaná akrobatka. Po visutém laně se pohybuje jako kočka, jak se jí taky přezdívá. Ben je Čistý, syn ambiciózní političky, která má na starosti kontrolu Dreků. Když Ben s rodinou navštíví cirkusové představení, dochází k osudovému setkání, které oběma mladým lidem změní život…

 

„Oni nemají zájem vidět, jak vypadáme, než si oblékneme všechny ty kostýmy a flitry, a díky těm tunelům se můžeme zjevit, odehrát představení a zase zmizet, tak říkajíc mrknutím oka. Jsou velmi příhodné také v případě úmrtí. Když je nutné někoho seškrábnout ze země a odklidit ho, Čistí se na to alespoň nemusejí dívat. Ti dávají přednost dramatu násilné smrti před tou nepříjemností, co nastane potom.“

 

Láska na první pohled ve zvráceném světě

Knihu Poslední číslo, která je prvním dílem stejnomenné série, napsala anglická spisovatelka Hayley Barker. Při psaní se inspirovala svým strachem z rostoucí vlny kriminality a nenávisti vůči etnickým menšinám v Anglii. Téma je to určitě zajímavé a originální, stejně jako je prostředí cirkusu lákavé a čtenářsky atraktivní. K tomu přidejte lásku na první pohled a zvrácený a krutý svět – a měli byste dostat strhující a nezapomenutelný příběh. Ten částečně i dostanete, ale jenom tehdy, pokud nad ním nezačnete až moc přemýšlet.

 

Protože když se nad příběhem co i len trochu zamyslíte, uvědomíte si, jak je celý ten svět nechutně černobílý. Každý, kdo je Čistý, je krutý, arogantní, prostě stělesnění zla. Až na jednu výjimku, hlavního hrdinu Bena, který je citlivý, chápavý a soucitný. Každý, kdo je Drek, je přátelský, laskavý, obětavý a toužící vybudovat lepší a spravedlivější svět. Až na jednu výjimku, majitele cirkusu, který je násilnický, agresivní, ctižádostivý a ochotný udělat všechno pro to, aby dosáhl to, co chce. Autorka navíc zcela ignoruje skutečnost, že nejen „čistí“ nenávidí a ubližují příslušníkům etnických menšin – ono to často bývá i přesně naopak.  Nebýt tohohle, mohla autorka napsat opravdu výjimečnou knihu. Díky téhle jednostrannosti je Poslední číslo jen lehne nadprůměrnou knihou.

 

Další věcí, která snižuje úroveň knihy, je osudová láska Bena a Hošiko. Na konci knihy se poznají tři dny, téměř nic o sobě nevědí, ale jsou jeden pro druhého ochotní i zemřít. Stačí prostě jeden jediný pohled, aby zjistili, že jsou si souzeni… Tenhle milostný vztah je zkrátka pořádně odfláknutý, stejně jako rychlý konec. Ne vše na knize je ale špatné. Čte se téměř sama – a to nejen díky krátkým kapitolám, které vždy skončí v ten nejnapínavější moment, ale i neuvěřitelně poutavému stylu psaní. Zaujme i prostředí cirkusu a partička lidí, kteří v něm vystupují, je opravdu sympatická. Ve vyprávění se střídají Ben s Hošiko, takže zjistíte, jak vypadá život v obou společenských vrstvách. Dobré je i zpracování toho, jak  na lidi působí propaganda a –  pokud nebereme do úvahy ony černobílé postavy – i samotný krutý, surový a nespravedlivý svět, ve kterém se příběh odehrává.

 

 

Hodnocení: 3,5/5

 

 

 

 

O knize Poslední číslo

Autorka: Hayley Barker

Originální název: Show Stopper

Překlad: Kateřina Cardová

Vydáno: King Cool, 2019

Počet stran: 432

 

 

Facebook Comments

Autor příspěvku: emma

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *