Tři thrillery, které stojí za přečtení

Dobrých thrillerů není nikdy dost. 🙂 Mě v poslední době zaujaly tyhle tři. Je několik věcí, které mají společné – nevyřešená záhada z minulosti, spousta úvah a absolutně nečekaný konec. Všechny taky nabízejí strhující čtení plné napětí, které vydrží až do poslední stránky. Které to jsou?

 

Přivěď mě zpátky

Layla a Finn byli mladí a zamilovaní. Na dovolené ve Francii zastavili u benzinové pumpy a Finn si odskočil. Když se vrátil, byla Layla pryč a už ji nikdy neviděl. Alespoň tak vypovídal na policii. O mnoho let později se Finn zasnoubil s Laylinou sestrou Ellen. A právě tehdy zavolala policie, že někdo Laylu spatřil. Začaly se objevovat dávno ztracené věci z její minulosti, tajné zprávy a varování. Je možné, že je Layla pořád naživu? Nebo se za ni vydává někdo, kdo ví víc, než by měl? Pokud ano, co bude chtít za své mlčení?

 
Anglická spisovatelka B. A. Paris se proslavila svými psychologickými thrillery Za zavřenými dveřmi (výborná kniha) a V pasti lží (nic moc). Stejně jako tyhle knihy je i její novinka Přiveď mě zpátky neuvěřitelné poutavá a čtivá. Střídají se zde dva vypravěči – Finn a Layla, kteří čtenáře obeznámí nejen se současnou situací, ale i s událostmi z minulosti, které významně ovlivnili jejich životy.
 
 
Na začátku knihy se zdá, že Finna a Ellen čeká poklidný společný život. Ten ale naruší údajný návrat Layly. Na první pohled to všechno vypadá jako nevydarený vtip. Postupně se ale napětí stupňuje a začne jít do tuhého. Autorka naznačuje, co se asi děje a prostřednictvím vedlejších postav rozvíjí několik teorií, které mohou, ale nemusí být pravdivé. Finn postupně ztrácí nervy a když se dozví, že Ellen jde možná o život, rozhodne se rázně zakročit. Autorka si však na závěr připravila velké překvapení, které nejenže změní Finnův život od základů, ale šokuje i čtenáře. O jeho uvěřitelnosti ovšem lze pochybovat.
 

 

Hodnocení: 4,5/5

 

 

O knize

Autorka: B.A.Paris

Originální název: Bring Me Back

Překlad: Karolina Medková

Vydáno: Motto, 2019

Počet stran: 288

 

 

Dokud tě nenajdu

Zdravotní sestra Emily se krátce po nástupu do nové práce ocitla v roli pacientky. Operaci má absolvovat v luxusní nemocnici, ve které pracuje. Krátce před operací vidí, že s ní pokoj sdílí mladá dívka. A právě tahle dívka je to, co vidí Emily jako první, když se po operaci uprostřed noci probudí. Něco s ní však není v pořádku – leží na operačním stole a lékaři se jí marně snaží oživit. Ráno je Emily v pokoji sama a zdá se, že v něm byla sama po celý čas. Po návratu do práce ale najde náramek, který viděla na ruce té neznámé dívky. Snaží se proto dokázat, že ji opravdu viděla, nikdo jí však nevěří. Co Emily vlastně tehdy v noci viděla? A co strašného se odehrává v nemocnici?

 
Britská autorka Liz Lawler zaujala české čtenáře už svým prvním thrillerem s názvem Zatímco jsi spala. Její novinka Dokud tě nenajdu se taky odehrává v čtenářsky atraktivním prostředí nemocnice, ale tím podobnost s předchozí knihou končí. Už začátek knihy je mrazivý – Emily traumatizována zmizením své sestry se pokusí najít její tělo v márnici a skončí zavřená s mrtvolou v chladícím boxu. Po absolvování terapie se zdá, že je připravena na návrat do normálního života. Tenhle předpoklad potvrzuje i fakt, že si našla práci. Tajemná dívka, kterou viděla v nemocnici, i vzkaz od její sestry, který se objeví v jejím bytě, však naruší její křehkou psychickou rovnováhu a nutí ji o všem pochybovat. Všechny Emilyiny pocity jsou popsány opravdu autenticky a uvěřitelně, takže se bez problémů dokážete vžít do její situace. Budete ji chápat a držet jí palce.
 
 
Protože někdo v nemocnici dělá všechno proto, aby utajil pravdu, pouští se Emily do boje s neznámým nepřítelem. Autorka však jeho odhalení rozhodně neulehčuje – a u každého podezřelého zároveň shrne i důvody, proč je podle ní nevinný, a tak je jen na čtenáři, čemu se rozhodne uvěřit. Napětí se stupňuje už od samého začátku a příběh se pomalu, ale jistě zamotává a je čoraz temnější, až nakonec vyústí do nečekaného a šokujícího závěru. Liz Lawler zkrátka znovu ukázala, že thrillery doopravdy psát umí. Vydařená kombinace uvěřitelné hrdinky, nemocničního prostředí, neotřelé dějové linky, možného zločinu, napětí a překvapivých závěrečných událostí – to jsou věci, které dělají z Dokud tě nenajdu thriller, který by neměl ujít vaší pozornosti.
 
 
Hodnocení: 4,5/5
 

 

O knize

Autorka: Liz Lawler

Originální název: I’ll Find You

Překlad: Jan Mrlík

Vydáno: Alpress, 2019

Počet stran: 328

 

 

Terapie

Uznávaný psychiatr Viktor Larenz měl všechno. Úspěšnou kariéru, bohatsví, fungující manželství a nádhernou dceru. O tu ale přišel. Josy za nejasných okolností zmizela z ambulance vyšetřujícího lékaře, zatímco na ni otec čekal v čekárně. Lékař i sestra shodně tvrdili, že tam nikdy nevstoupila a že ten den nebyla ani objednaná. Od té doby nikdo o dívce neslyšel. O čtyři roky později se utrápený otec uchýlí do osamoceného víkendového domu na ostrově Parkum, kde chce pracovat na interview. Tam ho vyhledá Anna, spisovatelka, kterou trápí bludné představy, a chce, aby ji léčil. Viktor po krákém váhání souhlasí, ale brzy si uvědomí, že Anna ví něco o jeho dceři… ale co? To musí Viktor zjistit dřív, než bude příliš pozdě.

 

Napínavý thriller Terapie napsal německý spisovatel Sebastian Fitzek. Na začátku knihy vidíme nešťastného otce utápajícího se v depresi, který se i po letech snaží vyrovnat se ztrátou, která ho postihla. Jeho letargii naruší až příchod Anny a zjištění, že má Anna nějaké informace o Josy. Tehdy se příběh mění na napínavou hru se slovy, kterou může vyhrát jen jeden z nich. A jak se zdá, je to nebezpečná hra. Ostatní obyvatelé ostrova Viktora varují, že s Annou není něco v pořádku, že může být pro něj ohrožením. Viktor to ví, ale snaží se to ignorovat, protože nutně potřebuje zjistit, co Anna ví.

 

Většinu příběhu tedy tvoří Viktorovy úvahy a rozhovory s Annou, které jsou čoraz děsivější. Pochmurnou atmosféru dokresluje prostředí opuštěného ostrova, ze kterého kvůli silné bouři není možné uniknout. Výborně popsaná je Viktorova psychika a její proměna během příběhu. Ten se odehrává na pomezí reality a výplodů nemocných myslí, takže občas je těžké určit, co je pravda a co ne. Děj postupně graduje až do samotného konce, který je opravdu nečekaný a překvapivý. Terapie je tedy vydařenou kombinací sympatického hlavního hrdiny, bolestivé ztráty, napětí, zákeřné psychické nemoci a rozuzlení, na které budete myslet ještě dlouho po dočtení.

 

Hodnocení: 4,5/5

 

 

O knize

Autor: Sebastian Fitzek

Originální název: Die Therapie

Překlad: Martina Nováková

Vydáno: Anag, 2019

Počet stran: 340

 

 

Facebook Comments

Autor příspěvku: emma

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *